Haber

İsrail hapishanelerinde 30 yılı aşkın süredir tutuklu 23 Filistinli tutuklu bulunuyor.

Filistin Tutsaklar Birliği, Tel Aviv’in ortasında Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile 1993 Oslo Barış Anlaşması’ndan bu yana 23 Filistinli mahkumun hala İsrail hapishanelerinde olduğunu duyurdu.

Tutuklular Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, 40 yıllık cezasını tamamlayan Filistinli Uzman Yunus’un serbest bırakılmasıyla 1993’te imzalanan “Birinci Oslo Anlaşması”ndan bu yana İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli tutuklu sayısının düştüğü kaydedildi. 23’e.

Açıklamada, 340’tan fazla Filistinli mahkûmun İsrail hapishanelerinde 20 yıldan fazla zaman geçirdiği belirtilirken, en yaşlı Filistinli mahkûmun 1985’ten beri bir İsrail hapishanesinde bulunan El Halil şehrinde ikamet eden Muhammed et-Tus olduğu belirtildi.

İsrail’de aldığı müebbet hapis cezasının ardından 40 yıllık cezasını tamamlayan 65 yaşındaki Filistinli Nitelikli Yunus bugün tahliye oldu.

Ocak 1958 doğumlu Filistinli Mahir Yunus, 18 Ocak 1983’ten bu yana “kaçırmak” ve “İsrail askerini öldürmek” suçlarından müebbet hapis cezasını çekiyor.

Yunus, birkaç gün önce yazdığı mektupta, “Bir araya gelip sorunlarımızı konuşabileceğimiz, bilinçli ve yetenekli genç nesli görmek beni heyecanlandırıyor. Ben halkım için fedakarlıklar yaptım. Hala buradayım ve buradayım.” iki gün sonra yeniden doğacak.” sözlerine yer verdi.

Mahir Yunus’un amcasının oğlu 66 yaşındaki Kerim Yunus, İsrail hapishanelerinde 40 yıl kaldıktan sonra 5 Ocak’ta tahliye oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu