Yaşam

Ulaşımdan yeme içmeye kadar her alanda kullanılabilen TürkiyeCard açıklandı: İşte detaylar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TürkiyeKart duyurdu . Türk vatandaşları Birçok alanda Ortak kart kullanımına yönelik çalışmalar uzun süredir devam ediyor. Bu çalışmalarda sona yaklaşıldı ve TürkiyeKart resmi olarak açıklandı.

Projeye ilişkin değerlendirmelerini sunan Bakan Uraloğlu, vatandaşların tüm ulaşım hizmetlerinden ve finansal sistemlerden Kendisinin de bundan faydalanmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Özellikle ulaşım açısından kolaylık sağlaması beklenen proje, Türkiye genelinde kullanılabilecek.

Bakan Uraloğlu, pilot bölge olarak Konya’yı seçtiklerini belirterek, bu bölgedeki çalışmaların tamamlandığını duyurdu.

Uraloğlu Konya’da teknik altyapı Süreçlerin tamamlandığını ve İstanbul’daki yeni havalimanı metro entegrasyonunun hazır olduğunu söyledi. Konya dışında Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Yozgat ve Gümüşhane belediyeleriyle de sözleşmelerin tamamlandığını belirten Bakan Uraloğlu, hedeflerinin projeyi 2023 sonuna kadar 6 ilde hayata geçirmek olduğunu belirtti.

TCDDVe TCDD TaşımacılıkŞirketin işlettiği tüm raylı ulaşım sistemlerinde TürkiyeKart’ın kullanılması için çalışmalar devam ediyor. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBANHatlardaki sözleşmelerin tamamlanmasının ardından entegrasyon süreci başlayacak.

Tek kartla para transferi ve alışveriş yapılabilmektedir.

TürkiyeKart vatandaşlara bankalararası para transferi yapma imkanı sunacak. Kart bakiyeniz ile kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. POS cihazları, ATM’ler ve bankalarda kullanılabilen kartla harç ve vergi ödemeleritamamlanacak.

Otopark ödemesine olanak sağlayan TürkiyeKart, yiyecek ve içecek otomatlarında kullanılabilecek. Ayrıca taksi ödemeleriBu kartla da tekrar yapılabilir.

Birçok alanda ortak kullanımı hedefleyen TürkiyeKart’a bakiye nasıl yüklenebilir?

PTT, Kart yükleme işlemleri bankalar, online kanallar, mobil uygulamalar ve anlaşmalı işyerleri üzerinden yapılabilmektedir. 2023 yılı sonunda hizmete girmesi beklenen TürkiyeKart’ın 81 ilde ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

habereynesil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu