Haber

Tunus Cumhurbaşkanı’nın Sahra Altı Afrika’dan düzensiz göç açıklamasına Afrika Birliği’nden tepki

Afrika Birliği (AfB) Komite Lideri Musa Faki Mahamat, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in Sahra Altı Afrika’dan ülkesine göç eden Afrikalılarla ilgili açıklamalarını kınadı.

AfB Komite Lideri Mahamat yaptığı yazılı açıklamada, Tunus makamının Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen sistematik olmayan göçle “Tunus’un demografik yapısını değiştirmeye yönelik” açıklamasını “şiddetle kınadığını” belirtti.

Açıklamada, Tunus’un AfB üyesi olduğu hatırlatılarak, başta üyeler olmak üzere tüm ülkelere uluslararası hukuk çerçevesinde göçmenlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrısında bulunuldu.

Öte yandan açıklamada, Tunus hükümetinin insanlara zarar verebilecek ırkçı yaklaşımlardan kaçınması ve insan haklarına saygı göstermesi gerektiğinin altı çizildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen sistematik olmayan göçle “Tunus’un demografik yapısını değiştirmeyi amaçlıyor” bunu kontrol altına almak için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Her yıl binlerce Afrikalı sistematik olmayan göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmak için Tunus’a geliyor.

Uzun yıllar Tunus’ta göçmen mahallelerinde yaşayan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, bir kısmı da denizde hayatını kaybediyor.

osmaneli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu