Haber

Barış çalıştayı önümüzdeki hafta Sudan’da yapılacak

Sudan’da asker ve siviller arasındaki idari krizi çözmek için yürütülen siyasi sürecin sözcüsü Halid Ömer Yusuf, çerçeve anlaşmanın son aşaması kapsamında barış çalıştayının önümüzdeki hafta başlayacağını belirtti.

Yusuf, çerçeve anlaşmayı imzalayan gruplardan oluşan üçlü sistemin, Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AfB) ve Doğu Afrika Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (İGAD) ortak toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, Sudanlı taraflar, BM, AfB ve İGAD’ın 31 Ocak Salı günü bir araya geleceklerini söyledi. Sudan barışı konulu çalıştay faaliyetlerine aynı gün başlama kararı aldıklarını belirtti.

“Üçlü mekanizma, çalıştayı düzenleme ve kolaylaştırma görevini üstlenecek ve çerçeve anlaşmayı imzalayanların temsilcilerine, Sudan barışı için Juba Barış Anlaşmasını imzalayan güçlere, sığınmacılara ve mültecilere, kadın ve gençlik örgütlerine, Direniş’e. Komiteler, çobanlar, göçebeler, çiftçiler ve savaştan etkilenen insanlar” dedi Yusuf. başta bölgeler olmak üzere yerel yönetimlere davetiye gönderecek.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Yusuf, barış çalıştayından sonra nihai siyasi analize götürecek adımları hızlandırma çerçevesinde arka arkaya çalıştaylar ve konferanslar düzenleyeceklerini kaydetti.

Sudan’daki “çerçeve anlaşma”

Sudan’daki siyasi krizin sona erdirilmesi amacıyla 5 Aralık 2022’de orduyla “çerçeve anlaşma” imzalayan sivil güçler, yeni geçişin zeminini hazırlayacak mevcut siyasi sürecin son aşamasına 8 Ocak’ta başladı. süre verir ve tarafları kesin bir anlaşmaya götürür.

Tarafların başlattığı ikinci aşama, nihai anlaşmanın imzalanması ve başbakanın belirlenmesinin ardından 2 yıl sürecek yeni bir geçiş dönemi başlayacak.

nihai anlaşma; Adalet, güvenlik ve askeri reform, barışın sağlanması, eski rejimin izlerinin kaldırılması ve Doğu Sudan’ın belası olmak üzere 5 ana konuyu kapsamaktadır.

Ekim 2020’de Güney Sudan’ın başkenti Juba’da imzalanan Küba Barış Anlaşması ile silahlı hareketler de siyasi iktidarda pay sahibi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu