Haber

Almanya’da zorunlu askerliğin kaldırılması üzdü!

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, bölge ülkelerinde askeri tedbirlerin artmasına neden oldu. Bazı İskandinav ülkeleri kadınları zorunlu askerliğe dahil ederken, Almanya’da zorunlu askerliğin yeniden yürürlüğe girmesi gündeme geldi.

Almanya’da yeni atanan Savunma Bakanı Boris Pistorius’un zorunlu askerliğin kaldırılmasını bir hata olarak nitelendirmesi ve ardından zorunlu askerlik hizmetinin geri getirilebileceğini açıklamasının ardından yeni bir tartışma başladı.

“ŞARTLI ASKERİ DURDURMAK HATA OLDU”

Süddeutsche Zeitung’a konuşan Pistorius şunları söyledi: “Bir sivil, bir vatandaş, bir siyasetçi olarak bana sorarsanız zorunlu askerliği askıya almak hataydı”dedim.

TEMEL ASKERLERE KARŞI FDP

Hükümetin küçük ortağı FDP, zorunlu askerlik hizmetine açıkça karşı çıkıyor. Federal Maliye Bakanı ve FDP Genel Başkanı Christian Lindner, “ÖDP için zorunlu askerlik tartışma konusu değil, hayali bir tartışma”dedim.

“ŞARTLI ASKER NİTELİKLİ İŞÇİ KAYBINA NEDEN OLACAK”

Tüm çabaların Alman Ordusu’nu son derece profesyonel bir ordu olarak güçlendirmeye yoğunlaşması gerektiğini belirten Lindner, ekonomideki kalifiye eleman sorununa dikkat çekti.

Zorunlu askerlik durumunda bütün bir küme eğitimden uzak tutulacak ve vasıflı işgücü açığı düşünüldüğünde bu tüm ekonomik kesimlerde sorun olacaktır. ‘Büyük kayıp’Lindner, genç neslin salgında çok şey kaybettiğini ve yeni bir temel hizmet konusunda rastgele bir seçim yaptıklarını belirtti. ‘spekülasyon yok’söylenmiş.

Alman Yedek Askerler Derneği lideri Patrick Sensburg, askere alınma için net bir talepte bulunduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu