Haber

ABD’de yıllardır bir ilk: Striptizciler sendikalaşıyor

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir kulüpte çalışma koşullarını iyileştirmek için aylardır çalışan striptizcilerin eylemleri zaferle sonuçlandı. Los Angeles’taki Star Garden kulübünün çalışanları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tek sendikalı striptizciler oldu.

Sahne sanatçılarını, dansçıları ve şarkıcıları temsil eden ve yaklaşık 50 bin üyesi bulunan Aktörler Sermayesi Derneği adlı sendika, striptiz kulübü çalışanlarını temsil edeceğini duyurdu.

‘YAPARK OLDUĞUMUZ ÖDEMEYE DEĞDİ’

Geçen yılın Mart ayından bu yana aralıklı olarak oyunculuk yapan dansçılar, ‘güvenli bir gelecek’ için çabaladıklarını söylediler. 23 yaşındaki Charlie, “Yaptığımız bir fedakarlıktı ama kesinlikle buna değdi” dedi. Charlie, “Her gece 15-24 cm topuklularla dolaşmak bile vücudunuzu çok yıpratıyor” sözleriyle striptizcilerin de ruh sağlığı desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

‘TÜM SEKTÖR İÇİN KAZANÇ’

Star Garden dansçısı Lilith ayrıca, “Bu, sadece bu kulüpteki dansçılar için değil, tüm striptiz kulübü endüstrisi için bir kazanç” dedi.

‘DİĞER ÜYELERİN ORTAK YÖNLERİ VAR’

Sendika lideri Kate Shindle, “Striptizciler canlı gösteri çalışanlarıdır. “Mesleklerinin bazı unsurları benzersiz olsa da, aynı zamanda esasen performans sanatçılarıdır ve yaşamak için dans eden diğer üyelerle pek çok ortak yönleri vardır.”

San Francisco’da bulunan ve 1970’lerde açılan striptiz kulübü Lusty Lady, çalışanları sendikalı olan ilk striptiz kulübüydü. 2013 yılında çalışanlarının ve müşterilerinin katıldığı bir veda partisi ile kapılarını kapatan Lusty Lady, 1996 yılında Amerika’nın ilk ve tek sendikalı striptiz kulübü olmayı başardı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu