Ekonomi

Sulama projesi ve yağışlar ayçiçeği üreticisinin yüzünü güldürdü

Sulama projesi ve yağışlar ayçiçeği üreticisinin yüzünü güldürdü

Sarı gelinliğin giyildiği tarlalarda yaşanan görsel şölen de drone ile görüntülendi.

Adana Çukurova’nın bereketli topraklarında binlerce dönümlük ayçiçeği tarlasında yağan yağmurla birlikte sarı gelinlik giyenler görsel şölen oluşturdu. Çiftçiler, devletin sulama projesi ve son yağışların ekinlerini suyla buluşturması sayesinde bu yıl ayçiçeğinin yetiştiği tarlalarda yüzde 50’ye yakın verim artışı beklediklerini kaydetti.

Adana’nın Kozan ilçesinde kış kuraklığı, nisan ve mayıs aylarında yağan yağmurlar ve Yedigöze Sulama Projesi’nin ardından kurak topraklar suyla buluştu, çiftçilerin yüzü güldü. Yaklaşık 100 bin dekar üretim alanına sahip olan ayçiçeğinde bu yıl yüzde 40-50 oranında verim artışı beklendiğini belirten üreticiler, sulama projesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

Verimde yüzde 50 artış bekleniyor

Yağış ve sulama projesiyle ayçiçeğinde verim beklentisinin yüksek olduğunu belirten İdem Ortaköy Mahallesi’nde üretici Ersan Tokuş, “Çiftçilikle uğraşıyorum. Ürünümüzü ektik. Ocak ve şubat aylarında hazırladıktan sonra ekimini yaptık. Mart ayında ekildi. Bir önceki yıla göre yüzde 40-50 verim artışı bekliyoruz. Şu anda ürünlerimiz çok iyi. Rekoltelerimizin bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Şu an bolluk ayıdır”

İmamoğlu Yedigöze Barajı’nın tamamlanması ve tarlaların su ile buluşmasıyla birlikte Kozan, İmamoğlu bölgesinin tamamında sulama faaliyetlerine başlandığına işaret eden Tokuş, “Çiftçiler olarak bu doğrultuda devletimize çok teşekkür ediyoruz. Takviyelerinin devamını bekliyoruz.Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle Kozan Barajı sulama açısından yetersiz kaldı.Artık sulama projesi ile mısır ve ayçiçeklerimizi rahat bir şekilde sulıyoruz.Rahmet ayıdır.I İnşallah bu haziran ve temmuzda ekinlerimiz bereketli olur. Devletimizin gerekçesini bekliyoruz ve tavan fiyatları doğru bir şekilde açıklamasını istiyoruz. Girdi maliyetlerimiz yüksek. Afetsiz inşallah. Bereketli bir dönem olur” dedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu